Pilisi apátok háborúja Kandéért

Középkori regesztákban tallózva

Regeszta alatt egy oklevél magyar nyelvű tartalmi kivonatát értjük. A könyvformában megjelent regesztagyűjtemények lehetővé teszik, hogy az is tanulmányozhassa a középkori okleveleket, aki nem tud latinul vagy nincs ideje naphosszat levéltárakban ücsörögni. Sőt, ma már arra sincs szükség, hogy utánajárjunk annak, hol, melyik könyvtárban lehet hozzájutni ezekhez a gyűjteményekhez. A Magyar Országos Levéltár ugyanis egy évtizede végzi a középkori okleveleit feltáró regeszták digitalizálását. Ez a hatalmas és izgalmas forrásanyag már elérhető az Interneten is a www.natarch.hu vagy a www.arcanum.hu/mol weboldalon.

Az alábbiakban azok között a regeszták között tallózom, amelyek a Pilisi-medencében a török kor előtti időkben keletkezett latin nyelvű okleveleket tárják fel az olvasók előtt. Elsősorban a Kande és Királyszántó helységnévre kerestem rá a weboldalakon, hiszen ezek a települések Pilisvörösvár mai közigazgatási határainak közelében terültek el. Kande délkeleten, a Kevélyek irányában, Királyszántó (más néven Kisszántó) pedig egyes feltételezések szerint akár a mai település területén is lehetett.

Az oklevelek legnagyobb része a terület birtokviszonyainak tisztázásával foglalkozik, sokszor adnak hírt határjárásokról, birtokháborításokról, perekről.
Egy 1348-ból származó oklevél szerint hosszú ideje per folyt Pongrác, a királyi udvar milese (katonája), valamint Pál királyi kocsikészítő fiai, Pál és Jakab között a Pilis megyei Kande birtok tulajdonjoga ügyében. Az országbíró I. Lajos király 1348. november 8-i oklevelének értelmében ítélet nélkül átadta a perelt birtokot Pál fia Jakabnak és Pálnak.
Egy évvel későbbi keltezésű oklevélben az áll, hogy Pál egykori kocsikészítő fia Jakab 100 budai márkáért eladta Erzsébet királynénak a birtokot, melyet apja I. Károly (Károly Róbert) királytól kapott hű szolgálatai jutalmául.

1362-ben Kande az óbudai apácák birtokába kerül. Erről így tudósít egy korabeli oklevél: I. Lajos király megparancsolja a budai káptalannak, hogy küldje ki hiteles emberét, akinek jelenlétében János fia Gál királyi ember beiktatja az óbudai klarissza apácákat a Pilis megyei Kande birtokába.

A XV. század második felében gyakran említenek az oklevelek egy bizonyos Hermann fratert, pilisi apátot, aki a keresztény felebaráti szeretetet háttérbe szorítva évtizedeken át megkeserítette az óbudai apácák életét.
Egy 1465-ös keltezésű oklevélben például ezt olvashatjuk róla:
Mátyás király Pilis megye szolgabíráihoz. Az óbudai szűz Mária-kolostor apácái és Dersanowcz-i Gergely mester országbírói prothonotarius panasza tárgyában, mely szerint Hermann frater, a pilisi egyház apátja az ő Pilis megyei Kande és Keralzantho (Királyszántó) nevű birtokaik határai között lévő szántóföldek, kaszálók, rétek és nádasok egy részét a Keralthowa (Király tava - ez valószínűleg a mai Házi-réti-patak és a Határ-réti-patak által alkotott tó lehetett) nevű tóval együtt elfoglalta, az ott lévő fűzfákat, főleg a Keralzantho és Kande birtokokat egymástól elválasztó, a Keralthowa nevű réten vagy tavon lévő, földhatárjellel körülvett határjeleket képező fűzfákat kiásatta, a fa körül lévő határjeleket széthányatta, a Kande és Keralzantho birtokok területén lévő Keralthowa nevű tóban rekesztékeket vagy halastavakat készíttetett, aminek következtében az onnan kiömlő víz miatt az ő szántóik, kaszálóik, rétjeik és nádasaik tönkrementek, a hatalmasul történt birtokfoglalást nem is számítva, nekik 400 aranyforint kárt okozott.
A panasz tárgyában vizsgálat indult, amely során eskü alatt kihallgatták a határos és szomszédos nemességet, akik vallották, hogy a tó, szántóföldek, kaszálók és rétek birtokában az apát van, de hogy ez által az apácák mekkora kárt szenvedtek, nem tudják. Majd a tanúkihallgatások után a megye szolgabírái előbb kivetve Hermann apátot a Keralthowa nevű tó, a szántóföldek, kaszálók és nádasok birtokából, azokba visszaiktatták a panaszosokat, és megígérték, hogy őket azok birtokában mindenki, de főleg Hermann apát ellen megvédik a király nevében és a tőle kapott felhatalmazás alapján.
Mátyás király tehát ezúttal is igazságot teremtett.

Az apácáknak azonban Hermann fráter utódaival, így György fráterrel is meggyűlt a bajuk. Erre egy 1473-ból származó oklevél szolgáltat bizonyítékot:
Báthori István országbíró a budai káptalanhoz. Az óbudai Szűz Mária-kolostor apácáinak panasza tárgyában, mely szerint György frater pilisi apátnak … jobbágyai uruk megbízásából az ő Kande nevű pilismegyei birtokukra rontva ottani officilasukat (szolgájukat): Pechy Kelement meg akarták ölni...
A kriminalitásoknak azonban ezzel nem szakadt vége. 1481-ben Jodocus pilisi apátról a következőt jegyzik fel egy oklevélben:
…márc. 25. körül … Jodocus pilisi apátnak Békásmegyeren lakó jobbágyai, az apát … akaratából … az apácák Chwda Simon nevű jobbágyát és annak tisztes feleségét, akik a pestmegyei Békásmegyeren laknak, ugyanott elfogták, fogságba hurcolták, ahol kínozták őket … Mindezekkel az apácáknak és jobbágyuknak 200 arany forintnyi kárt okoztak. Alig több mint félévszázad múltán aztán örökre megszűnt a háborúság a pilisi apátok és az óbudai apácák között, mivel a török seregek elözönlötték a vidéket, lerombolva a pilis apátságot és néhány évtized alatt pusztává téve a Pilisi-medence egykor virágzó falvait.

Fogarasy Attila