Felavatták Boldog Gizella szobrát


Magas termetű, karcsú asszony volt...


Augusztus 12-én a Szent Év kiemelkedő jelentőségű eseménye volt Vörösváron Boldog Gizella szobrának felavatása. Első királyunk bajor származású feleségét Tóth Dávid budapesti szobrászművész álmodta bronzba. A történészek szerint Gizella magas termetű, karcsú asszony volt, nemes vonásait, királyi termetét, előkelő tartását hitelesen adja vissza a művész alkotása.
A plébániatemplom bal oldalán felállított szoboralak bal kezében a templom kicsinyített mását, jobb kezében az ún. Gizella-keresztet tartja. A bronzból készült szobor magas márványoszlopon áll, az alatta lévő kövezeten a királyi Magyarország térképe látható, a félkörívben elhelyezett kövek a Kárpátok karéját szimbolizálják. A kövezetben a három kör alakú bronztáblácska Veszprémet, Passaut és Pilisvörösvárt jelöli.

A Szent Év alkalmából és a magyar államiság 1000. évfordulójának méltó megörökítésére emelt millenniumi szobor egyszersmind az itt élő, főleg bajor eredetű és bajor dialektust beszélő német nemzetiség számára jelkép: Gizella bajorként is hű gyermekévé vált Magyarországnak, német kultúrájával is új hazáját gyarapítva. Nem véletlenül mondta éppen férje e szavakat: "Az egy nyelvű és egy kultúrájú ország gyenge."

Dr. Takács Nándor megyéspüspök is e szavakat idézte a szoboravatón mondott beszédében. A püspök atya példaként állította elénk azt a családot, amelynek hívő és cselekvő tagja volt Gizella. E családnak két tagját, István királyt és Imre herceget is szentté avatták, Gizellát pedig Boldoggá. Méltán nevezhetők hát ők az első magyar "szent családnak".

A püspök atya megáldotta és felszentelte a szobrot, amelyet az ünnepség végeztével a nagy számban megjelent hívek közelről is megtekintettek.
Az ünnepség után került sor a búcsúvasárnapi előmisére, amelyet a Német Nemzetiségi Vegyes Kórus templomi hangversenye követett.

Az egyházközség által állított szobor két és félmillió forintba került. A költségekhez a Millenniumi Kormányhivatal 1 millió forinttal, a városi önkormányzat 250 ezer forinttal, a Pest Megyei Önkormányzat 100 ezer forinttal járult hozzá.


Fogarasy Attila

Vörösvári Újság